Kapalı Prostat ( Plazmakinetik laser ) Ameliyatı

Prostat ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Prostat tedavisinin kesin çözümü cerrahi tedavidir. Prostat tedavisinin asıl amacı hastanın böbreklerini korumaktır. Hastanın ameliyat aşamasına gelmesi fakat ameliyat olmaması durumunda önce idrar torbası işlevi bozulabilir arkasından böbrekler etkilenebilir. Sonuçta diyaliz makinasına mecbur kalabilir. Tedavisi gecikmiş hastalar ameliyat olsalar bile tam şifaya kavuşmayabilirler. Prostat tedavisinde cerrahi yöntemler açık ve kapalı olmak olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde çok özel durumlar olmadığı sürece açık prostat ameliyatı sık uygulanmamaktadır. Hastanın daha kısa sürede iyileşmesi için kapalı (endoskopik) girişimler tercih edilmektedir.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat sadece erkeklerde bulunan ceviz büyüklüğünde salgı bezidir. İdrar torbasının tabanında bulunur ve idrar kanalını çepeçevre sarar. 45 yaşından sonra olabilecek hormonal değişikliklerle büyümeye başlar. İyi huylu prostat büyümesi olarak adlandırılan BPH (Benign Prostat Hiperplazisi) erkek yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyen bir sorundur.

Belirtileri Nelerdir?

İdrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalamama hissi Sık sık idrara çıkma Gece idrara çıkma Ikınarak idrar yapma Kesintili idrar yapma İdrarın akış gücünde (menzilde) azalma