Op. Dr. Erdem Özbek | Üroloji Uzmanı | Penis büyütme

Penil Protez Cerrahisi ile Sertleşme Problemi Tedavisi

Penil protez nedir ?

Penil protez ( mutluluk çubuğu ) penis korpus kavernosum içine ameliyatla yerleştirilen bir materyaldir . Hastanın ilişkiye girmek istediğinde sertleşmeyi sağlamasına yardım eder. Günümüzde ilaç tedavilerinden , intracavernosal enjeksiyonlardan ve vakum cihazlarından fayda görmeyen hastalar için son ve kesin tedavi seçeneği penil protez implantasyonudur .

Op. Dr. Erdem Özbek | Üroloji Uzmanı | Penis büyütme

Penil protez tipleri

Bükülebilir penil protezler , sürekli sert olan bir çift parçadan oluşur.Penisin yumuşak halı bu protezi kullanan hastalarda görülmez.Penis sürekli sert durumdadır .Doğal sertleşme ve yumuşamayı taklit etmemektedir Şisirilebilir penil protezler , içi sıvı dolu olan cihazlardır. İki parçalı olanlar bir çift penil gövde silindirleri ve skrotal pompadan oluşur .Bu protez tipinde sertleği tam sağlayamamakta indiği zamanda yumuşak penisi taklit edememektedir .Çok kullanılan ve tavsiye edilen protez tipi değildir. Üç parçalı şisirilebilir penil protezler en iyi ereksiyonu ve gevşekliği yani doğala en yakın sonucu sağlayan protezlerdir . Günümüzde en sık kullanılan protez tipidir .Bir çift penil gövde silindirleri , skrotal pompa ve abdominal sıvı rezervuarından ( hazne ) oluşur .Cihaz pompanın bir kaç kez sıkılmasıyla sıvının rezervuardan silindirlere aktarılması sayesinde şişirilir.Daha sonra sıvının rezervuara geri aktarılması amacıyla da pompa kullanılır. Penil protez komplikasyonu Protez enfeksiyonu antibiyotik kaplı protezlerin ortaya çıkması ile %1-2 oranında görülmektedir Mekanik arızalanma riski vardır . Cihazın ömür boyu garantisi vardır arızalanması durumunda değiştirilir. Sonuç olarak penil protez implantasyonu , uygun hasta seçiminde hasta ve partner memnuniyeti ( %92-100 ve %91 -95 ) bakımından yüz güldürücü sonuçlar veren cerrahi bir işlemdir .

Penil protez ameliyatı

Ameliyat için genel anestezi yada bölgesel ( spinal anestezi ) uygulanabilir. Cerrahı işlem 45 dakika ile 1 saat arasında değişebilir .Ameliyat sırasında sonda yada cerrahi dren uygulaması yapılabilir.Hastanede kalış süresi en fazla 2 gündür . Penil protez cerrahisi sonrası Hastaneden taburcu olurken antibiyotik ve ağrı kesici yazılacaktır. İyileşme döneminde penil protez yarı şişirilmiş olarak bırakılır ve kontrole kadar 1 hafta bu şekilde kalır . 1. Haftadaki kontrolde penis protezin çalıştırılması tarafınıza öğretilecek ve ilişkiye gireceğiniz güne kadar şişirme ve indirme yapmanız istenecektir . Ameliyattan 5 gün sonra banyo yapılabilir Dikişler kendiliğinden eriyeceği için alınmasına gerek yoktur. Penil protez sonrasında cinsel ilişkiye 4-6 hafta sonra izin verilir .