Yenidoğan ve Çocuk Sünneti

Yenidoğan sünneti çoğunlukla bebek doğduktan 24-48 saat sonra sünnet olmasına bir engel yok ise ameliyathanede özel kliniklerde özel ısıtılan ve aydınlatılan steril bir ortamda yapılır Yaklaşık 15-20 dk süren cerrahi dikişli bir mudehale dir. Yenidoğan sünneti avantajları : Yenidogan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski azalır .Sünnetsiz bebeklerin idrar yolu enfeksiyonuna sıklığı 8 ila 20 kat daha fazla yakalandığı görülmüştür

Yenidoğan sünneti sadece lokal anestezi ile yapılabilir Sünnet derisindeki damarlar çok ince olduğu için ciddi kanama hemen hemen hiç görülmez. Yenidoğan sünneti öncesi sünnet bölgesine lokal anestezik kremler sürülür sünnetten hemen önce ince iğne ile lokal anestezik ilaçlar uygulanır . Yenidoğan sünnet lokal anestezi ile yapıldığı için bebeklerin aç kalmasına gerek yoktur .Sünnet sırasında genellikle bebek uyur ve sonrasında beslenmesinde sakınca yoktur .

Sünnet sonrası verilen antibiyotikli kremler ile günde 3 kez sünnet yerinin bakımı yapılır Bebekler 3. Yada 4. Günde kontrol muayenesi yapılır , doktor tarafından banyo yapılmasına engel olmadığı söylenir ve konulan dikişler kendiliğinden eriyerek düşerler alınmaları gerekmez.